Proč se spolehnout na LED technologii nejen v krizi?

Tuzemské firmy zasáhla energetické krize. Úspory tak podniky hledají různým způsobem. Promítají se do vytápění i osvětlení. V čem tkví výhody LED?

 
 
 
 

LED OSVĚTLENÍ JAKO ÚSPORNÁ INOVACE PRO ČESKÉ FIRMY

 
 

K úsporným opatřením byly nuceny sáhnout průmyslové podniky i obchodníci. Jednou z možných cest, jak dosáhnout skutečně efektivních úspor, je přitom výměna osvětlení za moderní LED osvětlení.

 

Použitelné je nové osvětlení typu LED pro nové i stávající budovy. Technologie může nahradit prakticky všechny doposud používané druhy osvětlení včetně těch pro venkovní prostory.

Některé typy lze navíc použít i pro stmívání a jiná řízená ovládání. To nachází uplatnění ve výrobnách, skladech i administrativních budovách. Ovládání je umožněno díky moderním digitálním systémům. Díky tomu je na obsluhu zcela jednoduché.

 
 

S LED DOKÁŽETE VÝZNAMNĚ UŠETŘIT

 
 

V první řadě se LED vyznačuje extrémně nízkou spotřebou. Ta může dosáhnout dokonce až 80 %, v průměru se pohybuje kolem 50 až 70 %. Dáno je to tím, že tyto diody neprodukují skoro žádné teplo a většina energie tak putuje do viditelného spektra světla.

 
 
 

Snížená nákladovost se přitom propisuje nejen do celkově nižší spotřeby. Tyto zdroje se vyznačují i lepší účinností, to znamená množstvím vyprodukovaného světla na jeden spotřebovaný watt. Nejmodernější svítidla dokáží vyprodukovat i více než 100 lm/W. Účinnost je tak asi 10x vyšší než u vláknové žárovky a 2x vyšší než u lineární zářivky.

 

         
 

Světelná účinnost je navíc okamžitá, LED svítí hned po rozsvícení na 100 % výkonu. Prakticky trvá rozsvícení řádově milisekundy.

 

S tímto typem svítidel dokážeme docílit prakticky libovolné požadované barvy světla bez nutnosti dalších filtrů přeměňujících bílé světlo na červené, modré nebo zelené. Vyzařované světlo neobsahuje UV záření na rozdíl od zářivek a výbojek a stejně tak diody založené na tomto principu nevyzařují IR složku neboli infračervené záření.

 
 

LED OSVĚTLENÍ ZAJISTÍ ODOLNOST A DLOUHOU ŽIVOTNOST

 
 

LED osvětlení se celkově vyznačuje dobrou odolností, nevadí mu ani časté zapínaní a vypínání. Světelné zdroje se vyznačují i širokým rozsahem provozních teplot, této technologii nevadí dokonce ani teploty nízké. Stejně tak se vyznačuje i širokým pracovním rozsahem napájecích napětí. Odolná je dobře i vůči nárazům a vibracím.

 

Zároveň je použití LED výrazně bezpečnější. To lze ilustrovat dokonce ve dvou úrovních: Od LED se jednak nelze popálit vzhledem k tomu, že neprodukuje teplo. Dalším aspektem je ekologická šetrnost. Oproti úsporným žárovkám obsahují „ledky“ až 120x méně toxických prvků. Neobsahují žádnou rtuť, ale ani jiné těžké kovy nebo vzácné plyny.

 
         
 

Celková životnost LED činí minimálně 30 000 hodin. Po uplynutí deklarované životnosti navíc nedochází k definitivní degradaci svítidla. LED zdroj svítí stále, avšak pouze se sníženou svítivostí, a to přibližně o 30 %.

 

V průmyslovém použití lze počítat s horní hranicí až 100 000 hodin. Vzhledem k minimálním nárokům na údržbu to prakticky znamená cca 20 let zcela bezproblémového provozu. Samotná dlouhá životnost též vede ke znatelnému snížení uhlíkové stopy. LED lze považovat za plně recyklovatelné. Zároveň tak lze toto osvětlení doporučit i pro instalaci v těžko přístupných místech, kde není možno světelný zdroj příliš často vyměnit. 

 
 

Pokud tak stále váháte nad kompletní obměnou osvětlení ve svém podniku, lze říci, že současná doba se svou nejistotou je v tomto směru paradoxně ideální. Stačí se obrátit na zkušené experty, kteří vám pomohou navrhnout a optimalizovat požadované parametry.

 

S výběrem svítidel Vám rádi pomůžeme, pro radu kontaktujte naše projektové manažery.

 
 
ALEŠ NOVOTNÝ
 

projektový manažer

novotny@elektroradce.cz